Hasło "off road" w Wielkiej encyklopedii PWN


10 grudnia 2002

Z inicjatywy Penetratora do Wielkiej encyklopedii PWN zostało dodane hasło "off road". Opracowaliśmy je konsultując się z szeregiem środowisk offroadowych. Równo za rok - w jednym z trzydziestu tomów tej największej w historii polskiej encyklopedii - będziemy mogli przeczytać:

off road
[of roud; ang.], wszelkie formy podróżowania pojazdami terenowymi poza siecią dróg utwardzonych, wiążące się z turystyką, sportem lub rekreacją; najpopularniejszymi środkami transportu w o.r. są osobowe i ciężarowe samochody terenowe, motocykle, rzadziej skutery śnieżne i in. pojazdy pokrewne; w pierwszym przedsięwzięciu o.r. na dużą skalę, Rajdzie Pekin-Paryż (1907, 2. edycja 1997), zwyciężył wł. książę S. Borghese; 1922 i 1924 G. Haardt zorganizował 2 ekspedycje, w ramach których pokonał Saharę i przejechał wzdłuż Afrykę; 1926-28 pol. harcerz J. Jeliński odbył podróż dookoła świata; 1933-34 G. Haardt przeprowadził "Żółtą Ekspedycję", składająca się z grup startujących z 2 przeciwległych punktów trasy Bejrut-Pekin. Najnowsza historia świat. o.r. to m.in. organizowany od 1953 Rajd Safari (1972 2. miejsce S. Zasady); Rajd Paryż-Dakar (od 1979); Camel Trophy (od 1980); w Polsce od 1986 organizowano Rajd Jelcza; 1992 zorganizowano pierwszą edycję rajdu Wertep, będącego obecnie największą tego typu imprezą w Polsce. Kierowcy i organizacje o.r. prowadzą także działalność społ., m.in. przy usuwaniu skutków powodzi lub transporcie darów w rejony niedostępne dla zwykłych środków transportu.

Przemysław Maciążek

Już w kwietniu przyszłego roku ukaże się Rocznik 2003 Nowej encyklopedii powszechnej PWN, a w nim hasło "off road" poszerzone o informacje dotyczące imprezy turystycznej "Pomerania" oraz serii wypraw krakowskiego Klubu "Krab" do Egiptu, Sudanu i Meksyku.
W najbliższym czasie postaramy się stworzyć nowy dział, w którym przedstawimy najważniejsze wyprawy polskiego i światowego off-roadu. W trakcie opracowywania hasła zebraliśmy wiele relacji i zdjęć z najbardziej egzotycznych miejsc na świecie...

Za pomoc w opracowaniu hasła dziękujemy panu Janowi Żdżarskiemu - Rzecznikowi Prasowemu ZASADA SA GRUPA ZASADA, Zespołowi Prasowemu Citroen Polska Sp. z o.o. oraz polskim uczestnikom rajdów Camel Trophy i Paryż- Dakar.historia | aktualnosci | o nas | ekspedycja